Seznam

28. listopadu 2015 v 14:47 | Ágnes |  Listopad 2015
Dnes ráno jsem na rádiu zaslechla znepokojivou zprávu. Tedy, že zítra je první adventní neděle. Nevěřícně jsem běžela ke kalendáři.

"Vždyť je teprve listopad! To se snad musela moderátorka splést!" honilo se mi hlavou během zběsilého počítání víkendů, které zbývají do Vánoc. Ne. Nespletla se. V panické hrůze jsem volala matce, abych zjistila, zda má o blížícím se Štědrém dni ponětí.

Matka byla zprávou stejně vyděšena jako já. "Jak to všechno stihneme?!" zhrozila se. "A co dárky?!" Pak jsme se rozhodly, že je potřeba vše důkladně naplánovat. Rodinná rada se sešla brzy po obědě. Zasedala jsem jen já a matka. Jednohlasně jsme se usnesly, že letošní Vánoce budou v duchu maličkostí. Pouze dětem dopřejeme radost z většího počtu dárků.

Vzala jsem si papír a začala sepisovat pro kolik lidí budu letošní Vánoce pořizovat maličkosti. Když jsem ke všem členům rodiny připočítala také dvě dceřiny kamarádky a paní učitelky ze školy a školky, musela jsem odejít k lednici a řádně si přihnout mé domácí višňovky. Pak jsem teprve byla schopna seznámit matku s číslem dvacet čtyři. Dvacet čtyři maličkostí plus dárky pro děti! Matka, která už také sepisovala seznam, se na mě vyděšeně podívala a pak se znepokojivě zeptala, kdo náš plán s maličkostmi oznámí mé starší sestře. Chvíli bylo naprosté ticho. Pak matce nejspíš došlo, že to své milované dceři bude nucena oznámit ona a také si řádně přihnula višňovky.

Má starší sestra zbožňuje sepisování vánočních dárků. Nadšeně také shání dárky pro ostatní. Oboje ve velkém počtu. Když ji matka obeznámila s plánem letošních Vánoc pro chudé, odešla sestra mírně naštvaně do obýváku, kde odpočíval otec, a zeptala se ho, jak je možné, že ještě nepředal matce potřebnou vánoční sumu. Otec, který si lebedil ve svém oblíbeném křesle u krbu, raději chytře dělal, že spí.

"Stejně si ten seznam napíšu!" pronesla sestra a odebrala se do pracovny pro čistý arch papíru.

My s matkou jsme se posilnily višňovkou a rozmýšlely, čím rodinné příslušniky obdarujeme. Můj seznam prozatím vyzníval dost jednostranně: švagrová dostane knihu, švagr dostane knihu, jejich dvě dcery rovněž, další knihy pro tetu a mladší sestru, jedna také pro otce. Pohotově jsem vytvořila objednávku knih na internetu a těšila se, jak si před Vánocemi počtu. Zbytek členů rodiny budu nucena z nedostatku nápadů obdarovat višňovkou. Ti, kteří dostali višňovku k narozeninám, již nedostanou nic, neboť zásoby nejsou nevyčerpatelné. Po těchto úvahách jsem běžela do sklepa zkontrolovat počet lahví. Když jsem se vrátila do kuchyně, oznámila jsem matce, že bude třeba višňovkou šetřit a schovala láhev do lednice.

Problém na seznamu představoval můj bratr. Literatuře neholduje a navíc je kupodivu jako jediný z rodiny abstinent. Pak jsem na seznam připsala: "Souprava na odlévání olova." Krabičku s vánočním motivem jsem zahlédla na stránkách internetového knihkupectví a hned jsem svou objednávku doplnila i o tento produkt. Neodradila mě ani vzpomínka na lití olova, které loni předváděl švagr u tchýně v kuchyni. Nejenom, že jí olovem propálil nový vánoční ubrus, ale ukázalo se, že je tento tradiční vánoční zvyk i celkem nebezpečný, neboť horké olovo prská nekontrolovatelně na všechny strany. Uklidňovala jsem se myšlenkou, že bratr mívá dárky většinou dlouho vystavené v pokoji a že tedy budu mít během roku ještě možnost obdarovat ho k narozeninám potřebnými ochrannými pomůckami.

Dárky pro děti jsme vymýšlet nemusely, neboť si již měsíc svědomitě zaškrtávají vybrané hračky ve vánočním katalogu z hračkářství. Běžela jsem do dětského pokoje pro tiskopis, abychom mohly s matkou doplnit seznam. Při listování jsme však s hrůzou zjistily, že děti postupně označily vše.

"Chtějí celé hračkářství!" křičela jsem vyděšeně na matku, která u lednice tajně upíjela višňovku, neboť její seznam nebyl prozatím ani zpoloviny vyplněn.

Nakonec se s předvánočními plány vypořádal každý po svém. Sestra nám vítězoslavně předala svůj soupis dárků, které si přeje pod stromeček. Bratr přiznal, že bude nejspíš nucen vánoční dárky vyrobit vlastnoručně. Babička oznámila, že na Vánoce zůstane raději sama doma. Otec řekl, že mu stačí, když si zatopí v krbu a dá si bramborový salát. My s matkou jsme si daly dvě zásadní předsevzetí: určitě musíme již od nového roku začít šetřit na maličkosti k příštím Vánocům a taky si musíme v létě udělat větší zásoby višňovky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angella Angella | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 9:31 | Reagovat

Myslím že jsme na tom byly podobně. Až na to že jsem si na advent vzpomněla až v neděli ráno, kdy ke mě zavítaly mé blízké kamarádky. A mimochodem tvé rady komu co dáš mi dost pomohli k mému marnému rozhodování. Moc krásně jsi to sepsala. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama