Svátky

6. ledna 2016 v 13:28 | Ágnes |  Prosinec 2015
Vánoční dny jsme prožili ve veselé rodinné atmosféře. Tradičně nás potkalo pouze několik pravidelných svátečních nehod, na které jsme si již za léta zvykli a očekáváme je stejně napjatě jako příchod Ježíška.
Jediný, kdo byl předvánočními problémy malinko vyveden z míry, byla tchýně, která se letos rodinného prokletí zúčastňovala poprvé. Velice těžce tak nesla, když se jí těsně před svátky polámala myčka, v jejíž pomoc spoléhala zejména na Štěpána, kdy se u nich pravidelně scházívá početná rodina. V obchodě, kde spotřebič před šesti měsíci zakoupila, jí navíc odmítli poskytnout pozáruční servis na myčku, která byla vyrobena před deseti lety. Přiznat před tchýní skutečnost, že jí s klidným srdcem prodali postarší zboží, které navíc odmítají opravit, tak zcela jistě stálo většinu zaměstnanců včetně vedení prodejny a servisu poklidnou vánoční atmosféru.
Tchýně ovšem nebyla jediná, u koho se před Vánocemi objevil problém s mytím nádobí. U nás doma zcela klasicky přestalo odtékat umyvadlo v kuchyni. Děje se tak pravidelně, několikrát do roka, neboť si u nás instalatér s odpadním potrubím opravdu vyhrál. Do kanalizace ho navedl přes několik prudkých zatáček a ostrých kolen, aniž by si uvědomil, že tím značně ztíží odtok špinavé vody. Poučena předešlými haváriemi tohoto typu jsem se již nepokoušela o domácí pročišťování odpadu a ihned jsem povolala profesionální firmu, která za nemalý peníz odtok úspěšně uvolnila ještě tentýž den. Po odstranění špuntu v potrubí se však náš dům stal z důvodu kanálového odéru na několik dní téměř neobyvatelný. I přesto jsme se neodvážili přestěhovat k rodičům, kteří se od začátku prosince statečně otužují studenou sprchou, neboť si jejich bojler na teplou vodu vybírá svou tradiční vánoční dovolenou.
K našim jsme jeli až na Boží hod. Po vydatném obědě jsme rozbalovali dárky, zapalovali prskavky a pouštěli ořechové lodičky v umyvadle. Poslední z jmenovaných vánočních zvyků bavil zejména syna, který se loděmi momentálně intenzivně zabývá. Své skořápce říkal Titanic a neustále ji potápěl pod hladinu. Otec většinu času prodřímal v křesle, přikrytý nerozbalenými vánočními dary. Probral se až ve chvíli, kdy mu matka přepla televizi, ve které zrovna dávali Tři oříšky pro Popelku.
"Teď nevím, jak to dopadne!" zlobil se otec a odešel do koupelny, kde zjistil, že někdo nezavřel vodu, která vytékala na zem z umyvadla ucpaného potopeným Titanicem. Otec pak na celý dům křičel, že přišli o veškerou teplou vodu, aniž by si v tu chvíli uvědomil, že jim již nějaký čas nefunguje ohřívací kotel.
Syn byl z celé události s umyvadlem velice smutný, neboť správně tušil, kdo vše zapříčinil. Dovolila jsem mu tedy roztloukat kladivem kokosový ořech, na který se celé Vánoce tolik těšil. Ořech se bránil, co mu skořápka dovolila, a tak se do jeho rozlupování zanedlouho zapojil i zbytek rodiny. Při této akci jsme pouze: zlomili jednu vývrtku, rozbili jednu sklenici a zaneřádili matce třískami sváteční vánoční koberec. Matka byla tou dobou již tak znavena z přípravy slavnostního oběda pro celou rodinu, že naštěstí celou akci s ořechem zaspala v sedě u stolu, zatímco jí má starší sestra líčila své životní útrapy.
Přes všechna vánoční dobrodružství jsme se večer radostně rozloučili. Náladu nám pozvedlo zejména pomyšlení na šťastné prožití vánočních svátků, které byly konečně i se všemi nemilými překvapeními za námi. V té chvíli jsme ještě netušili, že se letošní nečekané události protáhnou až do Silvestra, a že nám osud připravil ještě malé automobilové pozdvižení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama