Dieta

8. února 2016 v 13:40 | Ágnes |  Leden 2016
Lékař, s kterým jsem v nemocnici konzultovala svůj zdravotní stav, mi doporučil podrobnější vyšetření. Po domluvě termínu mi sestra oznámila, že mě před prohlídkou čeká omezený jídelníček a předala mi písemné pokyny. S menšími obavami jsem doma začala pročítat obdržené instrukce.
Z letáčku jsem se dozvěděla, že je nutné týden před procedurou držet bezzbytkovou dietu. Zaradovala jsem se, neboť jsem při chuti a při jídle většinou žádné zbytky nenechávám. Nicméně ze stravy bylo nutno vyloučit ovoce, zeleninu, semena všeho druhu a dokonce i rýži a kmínový chléb. Zděšeně jsem volala do nemocnice, aby mi poradili, čím se tedy celý týden mohu stravovat. Jedna ze sester mi jako povolené poživatiny odsouhlasila maso, vývar, brambory a mléčné výrobky.
Ze strachu, abych celý týden netrpěla hlady, jsem okamžitě navštívila nejbližší obchod. Zakoupila jsem pytel brambor, několik kuřat, asi kilo tvrdého sýra, dále větší množství bílého pečiva a jogurtové nápoje.
Můj jídelníček na celý týden vypadal následovně: V pondělí smažený sýr a brambor. V úterý pečené kuře rovněž s bramborem. Ve středu řízky opět s bramborovou přílohou. Ve čtvrtek už jsem překvapivě na brambory neměla chuť. K obědu byly těstoviny se sýrovou omáčkou. V pátek jsem upekla sekanou. V sobotu slavila matka narozeniny. Dieta byla mírně porušena špenátem, který jsem si v restauraci objednala jako přílohu ke grilovanému kozímu sýru. V neděli byla svíčková.
Celý týden jsem vše pečlivě zajídala bílým pečivem, zejména rohlíky, vývarem a tchánovým domácím uzeným, neboť při dodržování přísné diety má člověk většinou pořád hlad.
Zlom v předepsaném stravování nastal den před vyšetřením. Z jídelníčku bylo vyškrtnuto vše. Dopoledne jsem prožila ještě poměrně v klidu. Situace se zhoršila po poledni, kdy už se mé tělo nekompromisně hlásilo o jakýkoli příděl jídla. Kolem čtvrté hodiny odpoledne jsem již byla tak zoufalá, že jsem se dokonce těšila na čtyři litry nálevu, který bylo nutné v podvečer vypít. Odporně slaný lektvar zacvičil s mými útrobami tak, že jsem se modlila, aby mi v břiše nějaké vnitřnosti ke kontrole vůbec zbyly.
V den prohlídky jsem se z posledních sil dopravila do nemocnice. Samotné vyšetření nebylo nikterak nepříjemné, obzvláště po tom, co mi doktor nechal píchnout druhou dávku uklidňující injekce, neboť jsem hystericky křičela na sestru, ať mi laskavě nemačká na břicho a nachá si pro sebe ty pitomé rady ohledně uvolnění a hlubokého dýchání.
Zatímco ostatní pacienti opouštěli nemocnici ihned po úkonu, já vyspávala na lůžku celé dopoledne. V poledne se mému muži podařilo dopravit mě domů, kde jsem spokojeně pokračovala ve spánku až do večera, uklidněná svým skvělým zdravotním stavem, i tím, že už mám celou proceduru i s dietou za sebou. Zítra si určitě zajedu do obchodu nakoupit své oblíbené potraviny, zejména zeleninu, rýži a ovesné vločky. Na další diety teď rozhodně nebudu mít nějaký čas náladu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama