Zahrada

1. dubna 2016 v 16:36 | Ágnes |  Březen 2016
Kunu se nám prozatím chytit nepodařilo. Mezitím se k nám však nastěhovali další roztomilí tvorové. Je to super. Nejspíš je to výsledek mého eko-bio přístupu v zahradničení, který je momentálně propagován ve veškeré dostupné literatuře i tiskopisech. Připomínám, že důležité je zejména nepoužívat přírodě škodlivé přípravky a nalákat na zahradu veškeré užitečné zvířectvo.

Mně se během osmi let zahradničení podařilo přivábit na naši zahradu odolný roj vos, nespočet slimáků a také různé ptactvo. V tomto případě zvažuji, zda napsat užitečné, neboť mi ptáci ze záhonu neustále vyzobávají pracně zasazená semena, takže například hrách nakupuji po pytlech a bez ladu a skladu ho po hrstech rozhazuji na záhony v naději, že se přeci jen nějaká kulička uchytí, a že se dočkáme vysněné úrody.

I toto jaro vypadá vše nadějně. Jako první se u nás ukázal krtek. Krtka máme v zahradě poprvé. Jistě potěší zejména mého muže, který se stará o náš perfektní anglický trávník. Prozatím jsem zaregistrovala pouze dva krtince, ale když budeme pilně eko-bio zahradničit, jistě bude krtinců přibývat. V novém čísle mého oblíbeného zahradnického časopisu dokonce psali, že čerstvě nakypřená hlína z krtince je dobrým substrátem do květináčů. Tak se těším. Když budeme mít hodně krtinců, ušetřím za hlínu ze zahradnictví a budu moct osázet všechny své květináče.

Jen přemýšlím, které květiny letos zvolím. V minulých letech se mi osvědčily zejména lichořeřišnice a aksamitníky. V chytré literatuře o eko-bio zahradničení jsem se totiž dočetla, že lichořeřišnice a aksamitníky jsou výborné na mšice. To ano. To mohu potvrdit. S tím naprosto souhlasím.

Loni jsem vysázela spoustu lichořeřišnic. Když se pěkně rozrostly, nalákaly na sebe mšice z celého širého okolí, takže se postupně kolem květináčů nedalo ani projít, neboť tím byly mšice rozrušeny a vrhaly se na mě ve velkých černých mračnech. Záchranou mi v těchto chvílích býval náš bazén, do kterého jsem pak několikrát za den skákala. Když mě po pár dnech můj muž upozornil na to, že nám mšice ucpávají bazénové filtry, musela jsem bohužel přistoupit k jejich odstranění. Zcela eko-bio jsem naházela květináče s rostlinami i mšicemi do velkých černých pytlů, které jsem následně předala mému muži.

Můj muž zase tak moc eko-bio není, takže nejspíš vše zlikvidoval po svém. Já si naposledy skočila do bazénu a šla pozalévat aksamitníky.

Aksamitníky jsem tenkrát vůbec nenašla, neboť je sežrali slimáci. Zato jsem objevila obří mraveniště. Mravenci jsou taky super. Mám jich na zahradě plno. Chovají si na mých rostlinách mšice.

Ještě že už začalo jaro. Další zahradní sezóny se po dlouhé prázdné zimě již nemohu dočkat. Dnes si zajedu do zahradnictví pro semínka. Nevím, jak všechny ty živočichy nakrmím! Rozhodně nesmím zapomenout koupit hrách, saláty, aksamitníky, něco pro krtka a také pro mravence. Určitě se mi pak bude lépe usínat s dobrým pocitem, že jsem eko-bio zahradník, který pečlivě dbá na přírodu kolem sebe.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdenka Zdenka | Web | 17. března 2017 v 10:37 | Reagovat

Nejsem přímo eko-bio zahradník, ale také se mi často daří přilákat na zahradu různé zvířátka :-) Slimáky máme v okolí snad jenom my :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama