Hody

19. září 2016 v 12:21 | Ágnes |  Září 2016
V září se každoročně konají v naší obci hody. Hody pořádá obec, případně hasiči. Hody jsou tradiční a veselé. Jsou plné jídla, pití a zábavy. Hody trvají od pátku do neděle, jsou odpočinkové, relaxační a nezapomenutelné.

Pokud bydlíte v obci, kde se hody dodružují a slaví, čeká vás již několik dní před vypuknutím celé té slávy několik malých povinností. Před hody musíte vygruntovat celý dům, garáž, zahradu i ostatní přilehlá stavení. Musíte umýt okna, fasádu i parapety. Musíte nakoupit zásoby jídla a pití, musíte upéct několik kačen, uvařit zelí, usmažit řízky, udělat bramborový salát, upéct cukroví, koláče takové i makové, připravit chlebíčky a obložené mísy. Po takovém vaření musíte většinou znovu nakoupit, udělat další zásoby a řízky, obstarat víno, zkontrolovat zásoby slivovice, ořechovky i višňovky a samozřejmě musíte sezvat celou rodinu, všechny přátele, příbuzné, známé a kamarády.

Má rodina se letošních hodů nezůčastnila, neboť starší sestra musela zůstat pracovně v Praze, mladší sestra byla s přítelem na chatě, bratr na hody nejezdí, matka pečovala o babičku a otec odjel za sluncem a mořem neznámo kam, takže mé přípravy byly o to snazší, nezabralo mi to tolik času, nedalo mi to tolik práce. Celkem v klidu jsem upekla několik kačen, uvařila hrnec bílého a červeného zelí, několik houskových knedlíků, obalila jsem řízky a napekla jsem koláče a cukroví.

Vše bylo celkem rychle hotovo, takže jsem stihla také odvézt děti na hlídání k matce a vypravit se na předhodovou zábavu, která se konala v pátek večer.

Zábava byla vskutku velkolepá, hrálo se a tancovalo, pilo se víno a slivovice, jedli se řízky a chlebíčky a samozřejmě hodové koláče. Každý něco přinesl, každý něco snědl. U nás se snědlo naprosto všechno, takže v sobotu dopledne jsem musela narychlo zadělat na druhou várku koláčů, obalit další řízky a upéct další kachny. Také jsem vyzvedla děti u matky, neboť děti se již těšily na sobotní odpoledne, které je vyhrazeno na řízky, kachny, koláče, ale především na kolotoče.

Kolotoče přijeli letos s velkou parádou. Přivezli houpací loď, autíčka, ruské kolo, horskou dráhu i řetízkáč, takže se už děti nemohly dočkat, až to celé začne, až to celé vypukne.

Vypuklo to kolem třetí hodiny odpolední, kdy už byly také snězeny další koláče a řízky, takže zatímco se děti bavily na kolotočích, já jsem se dala zase do pečení.

Na kolotoče doprovázela děti tchýně, která začíná s hodovými přípravami s předstihem, většinou si tak měsíc dopředu bere dovolenou, všechno si to pěkně rozplánuje, všechno to pěkně stihne. Pravda je, že jsme ji přes léto vůbec neviděli, neboť chystala hody celé prázdniny. V září už měla uklizeno, navařeno, napečeno i nasmaženo. Byla tedy tak hodná, že vzala mé děti na kolotoče, dokonce si na ty kolotoče i dopředu našetřila, všechno to za děti platila, takže jí po chvíli došla veškerá hotovost, všechny bankovky i drobné, prostě všechny úspory. Vyčerpala účty osobní, spořící, záložní i penzijní, přesto děti pořád neměly dost a odmítaly kolotoče opustit, takže tam společně s ostatními dětmi zůstaly přes noc, zatímco dospělí stáčeli víno, chystali slivovici, kačeny a další koláče, neboť se blížila neděle.

Neděle je nejsvátečnější ze všech hodových dnů. V noci jsem vůbec nespala. Smažila jsem řízky, pekla jsem koláče a chystala kachny na sváteční oběd. Po obědě se šlo opět na řízky, na víno a na koláče, takže to bylo moc fajn, všichni byli najezení, nasycení, nacpaní, spokojení a šťastní. Šlo se samozřejmě také znovu na kolotoče, na které jsme si museli vzít další hypotéku. Na závěr jsme si ještě koupili cukrovou vatu a balonky, vystřelili jsme si papírové růže a šlo se k tchýni na večeři.

Tchýně měla samozřejmě nachystáno. Měla koláče, rohlíčky a cukroví. Měla překvapivě také kačenu, zelí a knedlíky. Měla i bramborový salát a řízky, na které už měli všichni chuť. Řízek je totiž řízek, řízek můžete jíst v pondělí, v úterý, ve středu i ve čtvrtek, řízek se nikdy neomrzí, řízku se prostě nic nevyrovná.

Ten, kdo snědl řízků málo, dostal nějaké ty řízky sebou domů, dostali jsme samozřejmě i bramborový salát a koláče a nějaké mísy s cukrovím, zelím a kačenou, takže jsem musela narychlo zajet do elektra pro další lednici, neboť teď máme doma kačen, koláčů, cukroví a řízků minimálně na několik dalších dnů, týdnů a měsíců. Možná nám ty zásoby vydrží na celý rok, až do příštích hodů, kterých už se všichni nemůžeme dočkat, protože na hodech se pobavíte a napijete, ale především dosytosti najíte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama