Saláty

15. září 2016 v 10:01 | Ágnes |  Červen 2016
Přes nepřízeň počasí, navzdory všem mšicím, krtkům, slimákům, navzdory všem savým i žravým škůdcům mi letos na zahradě vyrostla neskutečná úroda salátů.

Saláty jsou veliké, zdravé a chutné. Jsou pěstovány s náležitou péčí a eko-bio přístupem. Sklízím je po listech, po celých hlávkách, řádcích i záhonech. Odřezávám je nožem, srpem, kosou a někdy dokonce i sekačkou, protože salátů se letos vážně urodilo.

Mám saláty ledové, hlávkové, saláty lolo, mám i kozlíček polníček, mám saláty zelené i tmavé, kadeřevé i hladké, jedlé i nejedlé, mám prostě tolik salátů, že ty saláty v podstatě zastínily a vytlačily všechny ostatní plodiny.

Přestože má letošní úroda sestává tedy výhradně a pouze z těch salátů, mám z ní opravdu radost. Zahradnický úspěch mě naplňuje pocitem štěstí, zadostiučiněním a zdaru, naplňuje mé misky, mísy, lednici, spíž, komoru i sklep. Salátová úroda naplňuje zkrátka veškerý můj volný čas, dny, večery i noci.

V pondělí ráno jsem už před svítáním byla na zahradě. Kontrolovala jsem úrodu. Posbírala jsem slimáky. Protrhala saláty. Zalila saláty. Umyla saláty. Udělala dětem svačinu se salátem. Nakrmila jsem saláty našeho králíka a sousedovi slepice. Připravila jsem ze salátů salát k obědu. Zavezla jsem saláty matce, tchýni i sestře do Prahy. Znovu jsem sklidila saláty. Umyla saláty. Ještě jednou saláty zalila. A nachystala jsem caesar salát k večeři.

V úterý saláty opět poporostly. Je to krása. Měli jsme salát na snídani, na svačinu, na oběd i na večeři. Před spaním jsem ještě umyla dvě mísy salátů na druhý den.

Ve středu jsem sklidila další saláty. K jídlu jsme dnes měli salát s nálevem, salát s octem balzamico, také obložené bagety se salátem, hamburgery se salátem, salát mezi chleby, salát jako přílohu a salát jen tak samotný. Saláty nám všem moc chutnají.

Ve čvrtek jsem celý den stála v kuchyni u umyvadla a umývala saláty. Umývání salátů je naprosto nutné, neodkladné a úžasné. Umývání salátů zbožňuju, je to takový můj koníček. Umývám teď saláty při každé vhodné příležitosti, každou volnou chvilku i chviličku. Umývám saláty pro nás i pro matku, pro sestru, pro tchýni i pro sousedy, protože nikdo jiný nemiluje umývání salátů víc než já, nikdo jiný ty pitomý saláty tak pěkně neumyje.

Je pátek. Saláty se zase rozrostly. Děti chtěly na jídlo do McDonalds. Daly si kuřecí kousky a hranolky. Můj muž chtěl něco bez hlávkového salátu, bez špenátu, mangoldu, bez polníčku, prostě cokoliv bez listové zeleniny. Celou objednávku se místo na obsluhu díval na mě, a to dost významným pohledem, takže k večeři dostal dvojitý salát se salátem a upozornění, aby příště nedělal na veřejnosti narážky na moje saláty.

Sobota. Ještěže mám toho králíka. Je to moje zlatíčko. Miluje mě i mou úrodu a vůbec nikdy nereptá. Celý den se mnou chřoupal saláty. Udělala jsem mu výběh rovnou na záhoně, pomůže mi sklízet.

V neděli přišla změna. Kromě jednoho hektaru salátů jsem sklidila i menší záhon hrachu. Přemýšlím, co vysadit. Myslím, že vyseju nějaké další saláty.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama