Rýma

17. října 2016 v 11:26 | Ágnes |  Říjen 2016
Syn dostal rýmu. V noci mě několikrát volal. Nemohl dýchat a pořád smrkal. Čistili jsme nos mořskou vodou. Kapali jsme do nosu nosní kapky. Smrkali jsme, zase jsme nos čistili, stříkali jsme do nosu nosní spreje, posmrkali jsme celou krabici papírových kapesníků, proplachovali jsme nos Vincentkou a přírodní vodou s obsahem síry, znovu jsme nos pročistili a pak už pomalu svítalo, začínal nový den a my mohli konečně vstávat.

Syn brečel, že už nechce smrkat. Brečel, že ho pálí pod nosem a brečel, že nebude vstávat, takže jsme smrkali dvakrát tolik a bylo to takové pohodové a klidné ráno.

Já se cítila zcela svěží a odpočatá. Cítila jsem bacily ve vzduchu. Cítila jsem divné šimrání a pálení v nose. Cítila jsem nastupující rýmu a rozhodla jsem se urychleně zahájit boj proti počínající nemoci. Lékárnička byla zcela vymetená, takže jsem alespoň vypila sklenici pomerančové šťávy. Uvařila jsem si zázvorový čaj. Snědla jsem několik citronů a sklenic medu a nakonec jsem přistoupila i k proceduře s konvičkou na čištění nosu, kterou jsem minulou sezonu za nemalý peníz zakoupila na radu lékařky.

Při pročítání přiloženého návodu jsem se dočetla, že konvičku doporučují světoví odborníci, většina pediatrů, ale především lékaři pro choroby ušní, nosní a krční. Všichni zmiňovaní slibovali uvolněný, čistý nos a příjemný pocit, takže jsem se opravdu rozhodla vše vyzkoušet.

Naplnila jsem konvičku vodou a nasypala do ní přiměřené množství soli. Podle pokynů jsem zaujala správnou polohu nad umyvadlem, přiložila konvičku k nosní dírce a naklonila ji. Můj nos se začal plnit teplou vodou, což se mi zpočátku nezdálo zas až tak nepříjemné. Malinko nepříjemná byla situace na druhé straně, tedy ve vedlejší nosní dírce, ze které měla voda volně vytékat ven, k čemuž ovšem z nějakého záhadného důvodu nedocházelo. Dle instrukcí jsem se tedy pokusila konvičku více naklonit, naklonila jsem i hlavu, celé tělo a umyvadlo, ale stále se nic nedělo, nic nevytékalo, neodtékalo ani neproplachovalo.

Po chvíli byla konvička prázdná. Pomyslela jsem si něco o šarlatánech a podvodnících, odložila jsem konvici, sklonila jsem se k návodu na umyvadle, pohnula hlavou… a pak to z ničeho nic přišlo. Přišla taková podivná, ostrá bolest. Taková bolest, jako když se vám při koupání dostane do nosu voda. Bolelo to možná i o malinko víc. Dokonce bych se odvážila dodat, že to bylo celkem nepříjemné a nesnesitelné. A kdybych používala při vyjadřování hrubých výrazů, tak bych dokonce řekla, že to bolelo jako sviňa.

Měla jsem plný nos vody. Měla jsem vody plné dutiny. Měla jsem vody plnou hlavu. Všechna ta voda mě krásně proplachovala a čistila, tekla mi z nosu a z očí, taky do krku, do pusy a do uší. Bylo to příjemné asi jako když volně, zhluboka a zcela bez zábran dýcháte pod vodou, jako když máte všude vodu, jako když se potápíte a topíte.

Kdyby zrovna nebylo ráno a nespěchali jsme do školy, tak bych se asi i v klidu utopila, ale takhle jsem bohužel již neměla čas. Nesměla jsem zdržovat a zbytečně otálet, popadla jsem děti, aktovky a svačiny a utíkali jsme do školy.

Já utíkala s několika krabicemi kapesníků pod paží, neboť mi bez ustání z nosu vytékala voda. Další kapesníky jsem měla v příručním batohu, v kabelce a v kufru na kolečkách, který jsem ve spěchu táhla za sebou. Některé kapesníky mi pomáhaly nést i děti, které byly taky tak hodné, že mi utíraly obličej, zatímco já jsem řídila a vezla je do školy.

Před školou jsem byla již jakžtakž v pohodě. Všude po obličeji jsem měla kousky kapesníků. Měla jsem dosmrkáno a dovyplachováno. Měla jsem po proceduře, po řasence i po makeupu. Měla jsem oteklé oči, tváře i nos, který byl navíc rudý, bolavý a kupodivu i zcela ucpaný.

Když jsem se ten den vrátila domů, znovu jsem si nevěřícně pročítala návod ke konvičce. V posledním odstavci stálo: "Začleňte výplach nosu konvičkou mezi své pravidelné ranní rituály podobně jako čištění zubů. Zaručí vám to svěží start do nového dne!"
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama