U zubaře

7. prosince 2016 v 9:24 | Ágnes |  Listopad 2016
K zubaři chodím pravidelně, jednou za čas, řekla bych tak jednou za rok, za dva či za tři dle toho, jak si zrovna vzpomenu, jak má paní zubařka volný termín, jak se dostanu na řadu.

Tentokrát jsem se dostala na řadu až po několika letech, takže když jsem vstoupila do ordinace, paní zubařka už tam nebyla, neboť dávno odešla do důchodu.

Místo paní zubařky, která na mě byla vždy moc hodná a milá, nikdy mi zuby nevrtala, nikdy mi nic nepříjemného neprováděla, nikdy mě na zubařském křesle netrápila, tak místo této mé oblíbené paní zubařky byl teď v ordinaci nový pan zubař.

Nový pan zubař mi prohlédl zuby, zrentgenoval zuby, znovu zuby prohlédl, znovu zrentgenoval, pořád mi do nějakých rýpal a ťukal a nakonec mi oznámil, že mám kaz na horní sedmičce a taky na všech osmičkách. Moc se mu nelíbila ani pětka vlevo nahoře a šestka vpravo dole. Otazník si udělal i u horních jedniček a také u pětky vpravo nahoře.

Když mi ty zuby tedy důkladně prohlédl, tak mi okamžitě vyčinil, že si zuby špatně čistím. Taky mě upozornil, že se mu nelíbí můj skus, že se mi zuby křiví a že budu nejspíš potřebovat rovnátka.

Byla jsem celá vyděšená, pořád jsem tomu nemohla uvěřit. O své zuby se přece důkladně a pravidelně starám. Čistím si je tak třikrát, čtyřikrát denně. Používám kvalitní zubní pasty, měkké kartáčky kvůli dásním, středně tvrdé kvůli plaku a tvrdé na zubní kámen. Používám také speciální kartáčky se štětinkami na dočištění, používám zubní nit a kartáčky mezizubní, používám ústní vodu a speciální pasty proti kazivosti zubů. Mám dostatek vitamínů a minerálů a se svým chrupem jsem celkově spokojená.

Pan zubař moc spokojený nebyl. Zdál se mi takový nervozní a neklidný, nejspíš si už dlouho nezavrtal, takže hned popadl vrtačku a že mi teda nějaký z těch zubů rovnou spraví. Jakmile se vrtačka rozvrčela, tak mě ty zuby začaly všechny strašně bolet, přestože se jich zubař ještě ani nedotkl, takže jsem začala křičt, že chci něco proti bolesti, něco na znecitlivění, na umrtvení, nebo raději rovnou na uspání.

Dostala jsem tedy lokální anestezii a upozornění, že můžu mít po injekci pocit ucpaného nosu, tik pod víčkem, nateklé patro, jazyk a krk a už se mohlo pokračovat, už se to celé vrtalo.

Vrtání po injekci teda vůbec nebolelo, takže jsem byla spokojená a klidná. Snažila jsem se nemyslet na to, že mi cuká spodní víčko, že mám oteklé patro, ucpaný nos, že nemůžu polykat, že nemůže dýchat, že mám plnou pusu jakéhosi kovového aparátu, igetitové roušky a bůhví čeho všeho. V hodině poslední jsem jen lítostivě myslela na své malé děti, na jejich pěkné tvářičky a úsměvy, ale především na jejich zuby, na to, jak si je čistí, jak o ně pečují a kolik sní za den sladkostí.

Pan zubař celou dobu mluvil o tom, co zrovna s tou sedmičkou dělá, co připravuje, co chystá, co už udělal a co bude následovat. Neustále mě upozorňoval na veškeré úkony týkající se mé pravé horní sedmičky, takže jsem byla opravdu spokojená a těšila jsem se, jak budu mít tu sedmičku krásně spravenou.

Doma jsem zjistila, že ji mám spravenou opravdu precizně, jen jsem měla malinko pocit, že to není sedmička, ale šestka, která mě začala po odeznění injekce celkem pobolívat. Vlastně mě bolela dost děsně, nemohla jsem se jí ani dotknout, natož na ni skousnout, takže jsem několik dní polykala brufeny, několik nocí jsem nespala a nakonec jsem v sobotu brzy ráno vyrazila na zubní pohotovost.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michalka Michalka | 18. června 2018 v 20:33 | Reagovat

Ahoj můj manžel měl podobnej problém, ten zub vedle opravdu může začít bolet dle úkonu. A jak to nakonec dopadlo ?
Tomu mému opravili chrup u doktorky aidy :-D https://stom.salius.cz/lekar/aida-melkonyan/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama