Vyjmenovaná slova

13. ledna 2017 v 10:15 | Ágnes |  rok 2017
Má dcera chodí momentálně do třetí třídy. Doposud neměla s učením velké problémy. Dopusud nosila jedničky a pochvaly. Doposud jí šlo učení tak nějak samo. Doposud nedělali ve škole vyjmenovaná slova.

S vyjmenovanými slovy se začalo od nového roku. Začalo se samozřejmě pěkně popořádku. Začalo se od písmene B.

Zjistila jsem, že od mých školních let počet vyjmenovaných slov vzrostl. Přibyla babyka a Zbyněk. Co je babyka nevím a neví to ani dcera, nicméně jsme slova prošly, dcera je několikrát odříkala zpaměti a šla spokojeně sáňkovat.

Druhý den přinesla dcera ze školy špatnou známku. Ukázalo se, že to nebude snadné. Vysvětlila jsem dceři, že ke každému vyjmenovanému slovu se pojí několik dalších slov, slov příbuzných, že existují i různé výjímky, různá slovní spojení, že je spousta chytáků a zapeklitých výrazů a že je potřeba se pořádně učit. Pak jsem dceru poučila o rozdílu mezi bít a být, přibýt a přibít, bydlo a bidlo, bílý a býlí a nabít a nabýt. Taky jsem zjistila, že babyka není kytka, ale strom.

Dcera se tvářila dost otráveně. Vyjmenovaná slova nejspíš nebudou její oblíbená. Dnes přinesla zase trojku z češtiny. Pokárala jsem ji, že přípravu do školy odbývá a pobídla jsem ji k dalšímu učení. Dcera se tvářila bídně. Kdyby ji prý bratr nerušil hrou na bicí nástroje, byla by ve vyjmenovaných slovech hbitější. Také si stěžovala, že nemůže nabýt zkušeností procvičováním vyjmenovaných slov na vybitém tabletu. Už dva dny marně hledáme nabíječku.

Vyjmenovaná slova mě začínají děsit. Dcera má další špatnou známku. V diktátě se dnes nečekaně objevil Zbyšek. Zbyška ještě neznáme. Se Zbyškem jsme se ještě nesetkaly. Nechápu, kde se tam vzal. Od začátku byla přeci řeč pouze o Zbyňkovi?

Prohlížela jsem dceřiny zápisky ze školy. Zbyška rozhodně nebrali. Zato jsem zjistila, že už probírali Křesomysla, Přemysla a Lišku Bystroušku. Na další straně měli Nový Bydžov, Hrabyni, Zbýšov, Babylon a Libyi.

Celé dopoledne jsem doma studovala vlastní jména a místopis. Děti mezitím ve škole přešly na vyjmenovaná slova po L. Zdá se mi to trochu narychlo. Zvolila bych plynulejší výuku. Paní učitelka nejspíš nechce zbytečně plýtvat časem.

Dcera celé odpoledne vzlykala. Chtěla jít lyžovat, stavět iglů pro plyšáky a olizovat rampouchy. Místo toho luští křížovku s vyjmenovanými slovy. V tajence vyšlo slovo mlynařík. Dcera napsala do sešitu, že je to odvozeno od slova mlýn, neboť mlynařík je malý mlynář. Já bych to spíš tipla na nějakého brouka. Syn tvrdí, že viděl mlynaříka na youtubu, prý tam stavěl Titanic z lega.

Nakonec jsem zjistila, že mlynařík je pták, takže jsme musely úkol přepsat. Pak už jen zbývalo vysvětlit dceři, co je to lýkovec, co je lyska a co líska. Pochopit rozdíl mezi líčený a lýčený, nablýskaný a blikotavý. Naučit se, že ke slovu plynout se pojí také výrazy oplývat, plyn, splývat a plytký. Lýkožrouta mezitím vygooglil syn na internetu. Můj muž pověděl dceři o Olympu, Volyni a Lysé nad Labem. Pak jsem ještě obložila králíkovi domeček polystyrénem, zahrála dětem ukolébavku na lyru a šli jsme všichni spokojeně spát.

Ráno jsem zjistila, že nám odpojili wifinu. Prý jsme přesáhli objem stahovaných dat, zejména těch vyjmenovaných. Už mi nefunguje ani internet v mobilu. Celý den jsem byla v knihovně. Studovala jsem vyjmenovaná slova. Cestou domů jsem zakoupila několik učebnic pravopisu, mluvnic a cvičebnic. Nesmím tu přípravu odbýt. Další vyjmenovaná slova jsou za dveřmi a mně se doposud nepodařilo zjistit, proč se z gramatického hlediska ke slovu umývat pojí slovo mýdlo? Jak mám dceři vysvětlit, že ze stejné logiky nevyplývá souvislost mezi mlýn a mlít? Co to znamená slynout? Proč vlys není od lisovat? Kde se vzal ve vyjmenovaných slovech mys. A co je to proboha ten Kamýk?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 14. ledna 2017 v 19:51 | Reagovat

pěkné

2 BenyW BenyW | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:34 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 WaclawT WaclawT | E-mail | 17. ledna 2017 v 21:14 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na agnes-agnes.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

4 MarcoX MarcoX | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:56 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

5 Lena Lena | 23. ledna 2017 v 19:15 | Reagovat

Genialni!A bohuzel vystizne a pravdive:)))

6 Majkelina Majkelina | 23. ledna 2017 v 21:14 | Reagovat

Pěkný den,

sbírám odpovědi na dotazník ohledně blogů. Jestli máš chviličku, prosím, koukni na něj. Díky. http://www.survio.com/survey/d/V4C6K2O3Q3Y3J5X6B

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama