Suvenýry

22. března 2017 v 10:33 | Ágnes |  Ágnes s rodinou v Lázních
S příchodem prvních jarních dní jsme se opět rozhodli vyrazit v plné sestavě na relaxační pobyt do lázní. Víkend v lázních je vždy klidný, příjemný a plný zážitků.

V centru lázeňského městečka je pěkné náměstíčko. Je tam fontánka s pramenem léčivé minerální vody. Je tam stánek se zmrzlinou. Je tam obchůdek s lázeňskými oplatky. Je tam několik restaurací, kaváren a cukráren a je tam také jeden obchod se smíšeným zbožím, ve kterém můžete zakoupit rozličné výrobky od kosmetiky, přes víno a sladkosti, také drobnější suvenýry, šperky z broušených kamenů, sošky, hodiny, obrázky, sportovní potřeby a hračky.

Obchod je označen velikou cedulí s nápisem Suvenýry. Obchod působí dojmem menšího vetešnictví. Obchod je většinou prázdný, tedy bez zákazníků. Obchod není turisty zcela oblíben. Obchod milují jen a pouze mé děti, které se do obchodu vždy nadšeně hrnou, které v obchodě moc rády nakupují.

Má dcera je rozumné dítě. Člověk ji snadno poučí o tom, že některé věci má cenu kupovat a některé věci není radno brát ani zadarmo. Dcera si nechá poradit. Dceři snadno vysvětlíte, že většina produktů z obchodu se suvenýry je brak a aušus. Dcera má ve výběru jasno. Umí se rychle rozhodnout, umí vyhodnotit situaci. Dcera většinou dobře ví, co chce.

Tentokrát si v obchodě se suvenýry zakoupila malého plastového ptáčka. Ptáček má v sobě baterii a čidlo, díky kterému reaguje na jakýkoliv blízký i vzdálenější pohyb. Ptáček vydává ptačí zvuky. Ptáček hlasitě pípá.

Ptáček byl celkem roztomilý a především překvapivě levný, tudíž bylo dceři dovoleno zakoupit za dalších padesát centů také druhého ptáčka, který byl svěřen na hlídání tchýni. Po příjezdu domů měla tchýně ptáčka předat tetě a ta ho měla zavézt dceřině milované sestřenici, tedy mé neteři.

Tchýně uložila ptáčka do kabelky, kde se pták okamžitě rozpískal a v pískání už nepřestal, takže se musela tchýně promenádovat po městečku s hlasitě pípajícím ptákem v tašce. Byla s ním dokonce i v restauraci a v kavárně. Vzala ho se sebou i do tureckých lázní a na večeři. A nakonec, někdy kolem půlnoci, kdy už jí došla s nebohým ptákem trpělivost, zabalila tohoto do tchánovy bundy, několika ručníků, dek a prostěradel a vyhodila vřískajícího ptáka z balkonu.

Dceřina hračka byla naštěstí v pořádku, tudíž stačilo dát ptáčka na noc do skříně pod hromadu županů, kde spal spokojeně a v klidu až do svítání, kdy ho dcera láskyplně vysvobodila, čímž zajistila budíček celému našemu hotelu a přilehlé polovině městečka.

Dcera byla tedy se suvenýrem spokojena a do konce pobytu si ničeho jiného nežádala.

Suvenýr si však žádal můj syn, na kterého už v obchodě žádný další ptáček nezbyl, který o ptáčka po pravdě ani moc nestál, který si z široké nabídky obchodu nemohl vybrat.

Jako první jsem šla do obchodu se synem já. Syn nejprve požadoval, abych mu zakoupila drona za stopadesát euro. Následně slevil na obojživelné auto za šedesát euro. Byl ochoten jít dokonce ještě níž a vybral si vrtulníček na dálkové ovládání za třicet a nakonec se rozhodl pro repliku mikrofonu se stojanem za dvanáct euro.

Cena byla tedy rozhodně přemrštěná, zvlášť když se po rozbalení ukázalo, že stojan k mikrofonu nemá ani šedesát centimetrů, že mikrofon není na baterie, že žádný zvuk nezesiluje, že postrádá své základní funkce, že nejde ke stojanu nikterak připojit, že je vyroben z nekvalitního plastu. Že je prostě a naprosto k ničemu.

Snažila jsem se synovi koupi mikrofonu rozmluvit. Vysvětlovala jsem mu, že produkt neodpovídá své ceně, že je to šunt a že podobnou věc nikdy nezakoupím.

Syn byl rozumný a zhruba po hodině přemlouvání od koupě mikrofonu ustoupil. Vrátil se však k původnímu přání a požadoval zakoupení drona, případně obojživelného auta nebo vrtulníku.

Naštěstí už ten den zavírali, tudíž jsme museli obchod opustit. Já opouštěla obchod zcela vyčerpaná a zpocená. Syn odcházel naštavaný a s pláčem na krajíčku.

Po příchodu do hotelu si běžel postěžovat matce a žádal ji o zakoupení vybraných věcí. Matka slíbila synovi, že s ním na druhý den do obchodu zajde, což také splnila. Strávila se synem v obchodě celé dopoledne. Snažila se usměrnit jeho přání, radila mu ve výběru a pomáhala mu s rozhodováním. Přes veškerou snahu však ani ona nebyla úspěšná a suvenýry opouštěla se slovy: "Ten obchod by měli srovnat se zemí."

Před obědem vtáhl syn do obchodu mou starší sestru. Po obědě tam byl s tchýní a odpoledne znovu s matkou. Navečer můj muž nakupování zakázal. Všem také zakázal o suvenýrech mluvit. Zakázal nám kolem suvenýrů chodit. Zakázal nám dívat se na obchod se suvenýry a zakázal nám vyslovovat slovo suvenýr.

Syn byl zcela zdrcen a zdrcen byl také otec, který rád porušuje menší i větší zákazy, který se okamžitě do prokletého obchodu vydal a který synovi v obchodě zakoupil policejní kovová pouta s klíčky za neuvěřitelnou cenu ero padesát.

Syn byl od té doby jako vyměněný. Je až s podivem, jak taková prostá věc dokáže dítě potěšit. Od té chvíle nepustil syn pouta z rukou a neustále někoho někam pouty připoutával.

Matku připoutal ve výtahu. Svou sestru k bazénovému lehátku. Mě připoutal k zábradlí u schodiště a paní uklízečku k jejímu uklízecímu vozíku.

Nejvíckrát byl ovšem spoután otec, kterého syn poutal opravdu s láskou a s radostí. Připoutal otce k zábradlí u kačeního jezera. Připoutal ho k lavičce v parku. Připoutal ho k dětské prolézačce, ke stromu a k posilovacímu stroji. Připoutal ho v restauraci ke stolu. Připoutal ho k židli na balkoně. Připoutal ho ke dveřím do sauny a k řetízku od saunového kbelíku s ledovou vodou.

Syn připoutával otce ráno, v poledne i večer. Připoutával ho bez přestání několik dní. A připoutával ho tak dlouho, až mu otec slíbil, že mu v obchodě se suvenýry zakoupí rovněž policejní obušek, odznak a pistolku s náboji.

Obchod se suvenýry je při každé naší návštěvě plný zboží. Je plný překvapení a nezapomenutelných zážitků a já jen doufám, že tam bude i nadále, že v něm bude spousta krásných suvenýrů a že si tam děti příště zase něco pěkného vyberou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama