Březen 2016

Janča

11. dubna 2016 v 14:23 | Ágnes
Syn prožívá svou první předškolní lásku. Dnes odpoledne nepřišel ze školky domů. Odvedla si ho k sobě spolužačka Jaňulka.
Janča ví, jak na to. Doma syna pohostila párky s kečupem. Šílím strachy. Co když se bude chtít syn hned odstěhovat? Proč jen jsem mu ty párky pořád zakazovala?!

Večer jsem na synovi vyzvídala. Řekl mi, že Janča už byla s Vítkem, Matějem, Jendou a Kubou. Teď je s ním. Taky mi řekl, že se s Jančou vezmou. Že to ta Janča ale střídá. Přepadly mě další obavy. Aby to byla pro syna ta pravá!

Veškerý čas ve školce teď můj syn tráví s Jaňulkou. Janča prý nechce, aby si hrál s klukama. Dnes mu z papíru vystřihla velké červené srdíčko. Jak je možné, že ji syn poslouchá? Mé srdce má v hrsti už celých šest let a stejně mi pořád odmlouvá a dělá si, co chce.

Syn už nechce chodit ze školky domů po obědě. Chce ve školce spávat. Nemohla jsem tomu uvěřit! Nikdy by ve školce dobrovolně nespal. Janča má na něj dobrý vliv. Začíná se mi ta holka líbit. Asi ji k nám pozvu.

Syn už nechce vůbec chodit ze školky domů. Dnes se na mě opravdu zlobil. Přišla jsem prý moc brzy. Zrovna si chtěli dát s Jančou pusu a kvůli mně to nestihli. Spustila jsem přednášku o bacilech. Syn mě vůbec nevnímá. Zítra si prý s Jančou pusu stejně dají.

Jestli ta pusa byla, netuším. V posledních dnech už syn o Jaňulce nemluví. Nevím, co se děje. Bojím se synova prvního zkamání v lásce.

Má teorie se potvrdila. Syn mi oznámil, že mu Janča řekla, že už ho nemiluje. Stoupá mi adrenalin. Co si to ta holka dovoluje!
Syn bere konec vztahu s nadhledem. Žádné velké emoce jsem u něj nezaznamenala. Klidně si tu staví lego. Já jsem naopak vyřízená. Tento milostný týden mi dal opravdu zabrat. Na Janču se za trest už ani nepodívám.

Na další synovi vztahy se musím rozhodně lépe připravit. Žádná Janča už se mnou takhle nezamává, to si teda slibuju!

Vejce

5. dubna 2016 v 6:33 | Ágnes
Velikonoce za námi a každoroční povelikonoční problém před námi. Jak naložit s vykoledovanými vejci? Jak je co nejrychleji spotřebovat?

V úterý to ještě celkem šlo. Na svačinu do školy a do práce dostali všichni vejce. K večeři jsem uvařila špenát s bramborem a samozřejmě s vejci.

Ve středu byla na svačinu vajíčková pomazánka. Přestože hrála všemi barvami, byla opravdu dobrá. Alespoň já si pochutnala. Dojedla jsem ji k večeři. Ostatní měli chleba a vejce na tvrdo.
Syn odmítá jíst ta zelená.

Ve čtvrtek nikdo svačinu nechtěl. Uvařila jsem tedy k večeři čočku. Mám v plánu dnes udat dalších deset vajec. Loupu jako zběsilá. Prsty mám celé duhové. Čím ty lidi ty vejce barví?!
Večer si syn stěžoval na bolení břicha. K večeři měl pouze suchý chleba a čaj. To jedno nespotřebované vejce mi leží v hlavě. Asi ho půjdu ještě dojíst.

Je pátek. Počítám zbylá vejce. Při pohledu na tu kopu se mi dělá trochu zle. Jestli budu muset sníst ještě jedno vejce na tvrdo, tak to asi nepřežiju.
Volala jsem matce, zda nechce nějaká vejce. Matka mi položila telefon. Později přiznala, že při slově vejce na ni jdou mdloby. Od pondělí už měli čočku, špenát a také vajíčkovou pomazánku.
Jsem malinko nervózní. Za celý den nezmizelo z lednice ani jedno vejce. Odpoledne jsem to nekřáplé modré vyhodila tajně do popelnice.

V sobotu ráno jsem dala jedno z vajec naší kočce ke snídani. To mi poradila matka. Naše kočka vejce nechce. Je rozmazlená. Dokud to vejce nesní, tak nic jiného nedostane. Potvora.
V poledne bylo vejce z misky pryč. Lituji promrhaného času. Od pondělí mohla kočka sníst spousty vajec! Hned jsem jí do misky přikrájela další. Kočka mě celou dobu pozorně sledovala. Pak odešla.
Je večer. Kočka se zatím nevrátila. Zjistila jsem, že vejce odnosili mravenci. Na večer jsem je přistihla. Spláchla jsem je hadicí. Kočičí krmení mi ty potvory pracovitý teda krást nebudou!
Celý den nikdo nechtěl nic jíst. Ani jsem nemusela vařit. Děti i můj muž se nejspíš báli, že jim opět naservíruji vejce. Přemýšlím, do jakého jídla je zítra propašuji.

V neděli přijeli na návštěvu naši. Matka donesla výbornou vaječnou roládu a vaječnou nádivku. Je to mňamka ty vejce. K obědu mám prý udělat francouzské brambory. Můžu do nich tajně nakrájet i několik vajec.
Návštěvě jsem na oplátku nabídla jednohubky s vajíčkovou pomazánkou.
Před námi je další týden. Musím si někde zjistit, jaká je minimální doba spotřeby vařených vajec. Také se poohlédnu po nějaké kuchařce. Chtělo by to něco jako Vaříme s vejci, Rychlovky z vajec, případně vylepšenou verzi S vejci levně a rychle.

Velikonoce

3. dubna 2016 v 8:57 | Ágnes
Zahrada bude muset nejspíš ještě pár dnů počkat. Blíží se Velikonoce. Letos tedy opravdu s předstihem! Vzhledem k tomu že budou mít děti prázdniny, navrhla jsem, že bychom si mohli užít Velikonoce na horách. Krásně bysme si zalyžovali a zároveň se vyhnuli veškerým velikonočním přípravám.
Mému muži se plán netradičních Velikonoc moc nelíbí.

Na Škaredou středu onemocněl syn. Má horečku. Je tedy rozhodnuto. Musíme být doma. Zůstat celé Velikonoce doma s dětmi je taky fajn. Je to skoro stejně dobrý jako lyžování. Určitě si to všichni pěkně užijeme.

Na Zelený čtvrtek začaly velikonoční prázdniny. Doma zůstala i dcera. Při snídani můj muž spočítal osazenstvo u stolu a odešel do práce.
Čas utíká pomalu. Syn má naštěstí od mého bratra nové dvd s pohádkou o robotech. Je to asi napínavé. Přehrává si příběh stále dokola.
S dcerou jsme ze zoufalství upekly vajíčka z lineckého těsta a perníkové slepičky. Celé odpoledne je zdobíme barevnými polevami.

Na Velký pátek se synovi udělalo trochu lépe. Zdobit perníčky odmítá. Běhá po domě s podivnou robotí rukou a neustále mě skenuje. Pořád říká, že je to "hustý".
Odpoledne jsme napekly mazance a konečně dozdobily ty perníky. Začíná se u mě projevovat ponorková nemoc. Můj muž byl až do večera v práci.

Bílá sobota byla náročná. Dcera odešla ke kamarádce. Můj muž musel překvapivě do práce. Syn se rozhodl, že si sestrojí robota. Během dopoledne vystěhoval většinu věcí včetně koberce ze svého pokoje na chodbu. Prý potřebuje místo na dílnu. Také po mě žádá vlastní počítač, 3D tiskárnu, uhlíková vlákna a magnetická ložiska. Vůbec nevím o čem mluví. Večer se budu muset podívat na to jeho nové dvd a nastudovat něco o robotech.
Abych zabila trochu času upekla jsem beránka z piškotu. Moc se mi nelíbí. Je to takový chudáček. Ještě že mám tolik času. Do večera stihnu dalšího berana z třeného těsta, snad se povede líp.

Velikonoční neděle. Napečeno už naštěstí máme. Tak asi začneme barvit vejce. Děti to moc nebaví. Dcera si přeje jít za dětmi na hřiště. Syn mě žádá, abych ho odvezla do Ameriky. Chce jít na vysokou školu studovat robotiku. To nové dvd mu asi budu muset zabavit.
Do večera jsem zvládla nabarvit dvě plata vajec. V lednici jsem našla zapomenuté kvasnice, takže jsem ještě zadělala na chleba. Jsem to ale hospodyňka.

Velikonoční pondělí. V kuchyni je sposta pečiva a nabarvených vajec! Snad přijde dost návštěv. Můj muž se synem odjeli již po sedmé hodině ráno. Syn má v plánu vymrskat si spoustu sladkostí. Doufám, že nedonesou žádné perníky a vejce.
Někdo klepe. Je teprve půl osmé! Hystericky pobíháme s dcerou po domě. Máme otevřít neupravené a v pyžamu? Nakonec to risknem. Je potřeba zbavit se nějakých vajec a za dveřmi je minimálně sedm dětí.
Na další návštěvy jsme již připraveny.
V deset hodin dopoledne došly čokoládová vejce, zajíci i slepice. Opozdilci dostanou jen vejce na tvrdo.
V jedenáct hodin už nebyla ani slivovice. Také došly mašle. Vejcí na tvrdo je ještě poměrně dost.
V poledne jsem si oddechla. Velikonoce za námi. Zbyly jen tři vejce na tvrdo. Bezva.
Pět minut po poledni se vrací můj muž se synem. Postupně vybalují různobarevná vejce. Vypadá to tak na dvě kopy. Sladkostí je ještě víc. Určitě vydrží až do Mikuláše.
Přežili jsme další tradiční Velikonoce.

Zahrada

1. dubna 2016 v 16:36 | Ágnes
Kunu se nám prozatím chytit nepodařilo. Mezitím se k nám však nastěhovali další roztomilí tvorové. Je to super. Nejspíš je to výsledek mého eko-bio přístupu v zahradničení, který je momentálně propagován ve veškeré dostupné literatuře i tiskopisech. Připomínám, že důležité je zejména nepoužívat přírodě škodlivé přípravky a nalákat na zahradu veškeré užitečné zvířectvo.

Mně se během osmi let zahradničení podařilo přivábit na naši zahradu odolný roj vos, nespočet slimáků a také různé ptactvo. V tomto případě zvažuji, zda napsat užitečné, neboť mi ptáci ze záhonu neustále vyzobávají pracně zasazená semena, takže například hrách nakupuji po pytlech a bez ladu a skladu ho po hrstech rozhazuji na záhony v naději, že se přeci jen nějaká kulička uchytí, a že se dočkáme vysněné úrody.

I toto jaro vypadá vše nadějně. Jako první se u nás ukázal krtek. Krtka máme v zahradě poprvé. Jistě potěší zejména mého muže, který se stará o náš perfektní anglický trávník. Prozatím jsem zaregistrovala pouze dva krtince, ale když budeme pilně eko-bio zahradničit, jistě bude krtinců přibývat. V novém čísle mého oblíbeného zahradnického časopisu dokonce psali, že čerstvě nakypřená hlína z krtince je dobrým substrátem do květináčů. Tak se těším. Když budeme mít hodně krtinců, ušetřím za hlínu ze zahradnictví a budu moct osázet všechny své květináče.

Jen přemýšlím, které květiny letos zvolím. V minulých letech se mi osvědčily zejména lichořeřišnice a aksamitníky. V chytré literatuře o eko-bio zahradničení jsem se totiž dočetla, že lichořeřišnice a aksamitníky jsou výborné na mšice. To ano. To mohu potvrdit. S tím naprosto souhlasím.

Loni jsem vysázela spoustu lichořeřišnic. Když se pěkně rozrostly, nalákaly na sebe mšice z celého širého okolí, takže se postupně kolem květináčů nedalo ani projít, neboť tím byly mšice rozrušeny a vrhaly se na mě ve velkých černých mračnech. Záchranou mi v těchto chvílích býval náš bazén, do kterého jsem pak několikrát za den skákala. Když mě po pár dnech můj muž upozornil na to, že nám mšice ucpávají bazénové filtry, musela jsem bohužel přistoupit k jejich odstranění. Zcela eko-bio jsem naházela květináče s rostlinami i mšicemi do velkých černých pytlů, které jsem následně předala mému muži.

Můj muž zase tak moc eko-bio není, takže nejspíš vše zlikvidoval po svém. Já si naposledy skočila do bazénu a šla pozalévat aksamitníky.

Aksamitníky jsem tenkrát vůbec nenašla, neboť je sežrali slimáci. Zato jsem objevila obří mraveniště. Mravenci jsou taky super. Mám jich na zahradě plno. Chovají si na mých rostlinách mšice.

Ještě že už začalo jaro. Další zahradní sezóny se po dlouhé prázdné zimě již nemohu dočkat. Dnes si zajedu do zahradnictví pro semínka. Nevím, jak všechny ty živočichy nakrmím! Rozhodně nesmím zapomenout koupit hrách, saláty, aksamitníky, něco pro krtka a také pro mravence. Určitě se mi pak bude lépe usínat s dobrým pocitem, že jsem eko-bio zahradník, který pečlivě dbá na přírodu kolem sebe.

Kuna 2

11. března 2016 v 8:24 | Ágnes
Po návratu z hor na nás před domem čekaly hromady vyhrabaného polystyrenu. Kuna se u nás za těch pár dní očividně zabydlela.
Můj muž okamžitě vyhlásil kuně válku a vylezl na střechu. Již několik dní nebyl pořádně doma. Stále hledá, kudy se k nám kuna dostala.

Pondělí: Můj muž nastražil na kunu sklopnou past, kterou si zapůjčil od zdejšího myslivce. Podotkla jsem, zda by nebylo lepší, kdyby myslivec kunu rovnou odstřelil. Na můj názor však nebyl brán zřetel, neboť kuna, jakožto zvířátko velice roztomilé, je prý zákonem chráněna. Byla jsem tedy odeslána do kuchyně uvařit kuně vejce na tvrdo.

Úterý: Můj muž upozornil na přítomnost kuny našeho souseda. Na střeše jsou teď oba dva.
Kuna měla k večeři sušené švestky namazané medem. Do pasti se nechytila.

Středa: Dnes přišel tesař. Muži rozebírají naši střechu. Hledám na internetu další rady, co s kunou v domácnosti. Překvapilo mě, kolik lidí má doma kunu!
Večer jsem rozlila po půdě svůj parfém od Diora.

Čtvrtek: Nainstalovali jsme na půdu elektronickou plašičku a silný halogen s čidlem pohybu. Na domnělou kuní stezku jsme nasypali ostříhané vlasy. Pohodila jsem po půdě několik hader namočených v benzínu.
Můj muž zatlouká veškeré možné otvory na střeše, půdě i kolem domu.

Pátek: Kuně se u nás líbí. Benzínové hadry a vlasy si nejspíš odnesla do pelechu. Plašičku škůdců používá jako rádio. K večeři měla další vejce.

Sobota: Z veškerých možných rad nám ještě zbývá vyzkoušet psí chlupy, tygří hovno nebo další ochočenou kunu. Z uvedených možností připadají v úvahu pouze první dvě. Další kuna v domácnosti je prozatím na zvážení. Dětem by ochočené zvíře jistě udělalo radost.

Neděle: Chlapi dnes začali s rozebíráním sousedovi střechy. Mě se podařilo sehnat psí chlupy. Naše půda je teď moc pěkná, taková čistá a uklizená, řekla bych. Kuně se tam jistě bude líbit. K večeři jsem jí nachystala sušené třešně. Je to mlsoun.

Odpoledne volala sestra. Radostně mi oznámila, že má kamarádku v pražské ZOO, a pozvala nás na krmení hadů a další pěkné zážitky. Jestli pojedeme, nesmím si zapomenout vzít tašku na to tygří hovno. To se může v domácnosti hodit.

Kuna

7. března 2016 v 11:33 | Ágnes
Zítra začínají jarní prázdniny. Už se nemůžu dočkat. Ráno žádný budík, žádné vstávání. Těším se, jak se vyspím.

Před spaním jsem si na zuby aplikovala zázračný bělící gel. Ráno budu odpočatá a ještě budu mít i krásně bílé zuby.

22.00 děti konečně usnuly. Jsem v posteli. Sleduju svůj oblíbený seriál. Čtu. Gel na zubech je malinko nepříjemný. Ale to vydržím. Tubička vystačí maximálně na osm aplikací. Tedy osm nocí. To určitě zvládnu.

23.00 zuby nic moc. Naštěstí jsem celkem unavená. Bude lepší to celé zaspat.

23.15 pořád nemůžu usnout. Mám divný pocit v puse. Gel už asi začíná působit.

24.00 konečně usínám.

1.00 budí mě divný šramot. Něco šmejdí na půdě nebo na střeše. Podle zvuků to bude něco většího. Doufám, že se k nám opět nestěhuje kuna!
Zuby malinko pobolívají.

1.15 už jsem si zcela jistá, že je to kuna. Slyším jak nade mnou hrabe a skáče. Snad je jen na střeše. Jak by se dostala na půdu?!
Zuby začínají opravdu bolet.

1.30 kuna se k nám stále dobývá. Zuby děsně bolí!

1.45 lezu z postele a bouchám do zdi, abych kunu vyplašila. Mluvit nemůžu. Strašně mě bolí zuby! Pitomej gel.

2.00 už to nevydržím. Jsem v koupelně a smývám si zubní gel. Zuby bolí ještě víc!
Pro jistotu jsem ještě několikrát spláchla, třeba ten hluk kunu vyplaší.

2.15 opět v koupelně. Natírám si zuby přípravkem zvaným tekutá sklovina. Snad přestanou bolet.

2.30 plaším kunu dalším splachováním.

2.45 zuby stále bolí. Kuna pořádá na půdě závody ve skoku.

3.00 snědla jsem krabičku brufenů a namazala si na zuby celou tubu brufenové masti. Moc to nepomohlo.
Kuna si nejspíš hrabe pelech. Doufám, že se prohrabe přes strop a spadne mi do postele. Třeba mi hrůzou vypadají zuby.

3.15 proč ty zuby tak strašně bolí?!

3.30 kuna běhá v podbití přímo za zdí, vedle které ležím. Už je mi to jedno. Myslím jen na ty zuby.

3.45 strašná bolest zubů. Musím si nějak ulevit. Zabiju kunu. To se mi pak uleví. To bude pohodička.

4.00 Otevírám střešní okno. Mám chuť křičet. V hlavě mám spoustu nadávek na smradlavou kunu. Zhluboka se nadechuju.
Ledový noční vzduch mi rve zuby. Místo nadávek jen bolestně vyju. Padám zpět do postele.

4.15 kuna se šla nejspíš posilnit k sousedům slepicemi. Už půl hodiny je klid. V tom hrozném tichu je bolest zubů ještě horší. Modlím se, aby se kuna brzy vrátila.

4.30 kuna se ještě nevrátila. V koupelně hučí záchod. Asi se pokazil tím neustálým splachováním. Slyším, jak v něm protéká voda. Nemůžu spát. Jdu ho zkusit spláchnout.

4.45 můj muž vstává a jde do koupelny. Slyším, jak několikrát za sebou splachuje. Voda stále protéká.

5.00 můj muž si jde do komory pro nářadí. Snad teď nehodlá opravovat záchod?!

5.15 kuna je zpět. Hrabe teď z druhé strany. Nad koupelnou. Můj muž na ni bouchá přes zeď.

5.30 asi jsem na chvilku zdřímla. Zdálo se mi o kuně, která v naší koupelně splachovala záchod. Kuna měla krásné bílé zuby.

6.00 děti jsou vzhůru! Asi nechtějí zaspat prázdniny. Potřebuju kávu. Při pomyšlení na horký nápoj mi však bolestně trnou zuby.

Radši půjdu balit. Jedeme na lyže. Cestou se musíme stavit ve městě. Potřebuju si sehnat nějaké drogy, nové splachovadlo a past na kunu.
 
 

Reklama